english

Kvetovany kun

Květovaný kůň aneb Hanzlová - Hrubý - Svoboda - Tichý

Kvarteto Květovaný kůň aneb Hanzlová Hrubý Svoboda Tichý vzniklo na jaře roku 2012 a věnuje se především úpravám písní skladatele Karla Reinera (1910-1979). Tvoří ho zpěvačka a flétnistka Zuzana Hanzlová (ex-Neočekávaný dýchánek), klarinetista Michal Hrubý (ex-Neočekávaný dýchánek a Kapitán Kajman), kontrabasista Petr Tichý (například NTS trio, HLASkontraBAS, Míra Kemel) a vedoucí skupiny Traband Jarda Svoboda, který hraje na harmonium.

Skladatel Karel Reiner, žák Aloise Háby, prošel za války Terezínem, kde napsal písně do tamní inscenace staročeské lidové hry Ester, původně připravované již pro Déčko E. F. Buriana. Jejich úpravy tvoří základ repertoáru kvarteta. Další částí repertoáru jsou písně a říkadla z Reinerova cyklu Květovaný kůň na texty Norberta Frýda. Tento cyklus měl židovským dětem za protektorátu nahradit zakázané vyučování. Hudba Karla Reinera je doplněna skladbami členů kvarteta.

Jazzově-folklorní úpravy obou děl nahrála skupina Květovaný kůň aneb Hanzlová Hrubý Svoboda Tichý v lednu 2016 na půdě Mageburských kasáren v bývalém terezínském koncentračním táboře, tedy na stejném místě, kde byla obě díla před 70 lety poprvé provozována.